יום א'


11 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

סומך עלינו בעיניים עצומות: גידי שמור בראיון

מחלת עיניים נדירה לא הפריעה לגידי שמור להפוך לזמר עם להיטים מצליחים שרבים מכירים. המופע המשותף עם משה פרץ ויציאת סינגל חדש מחזירים אותו לפריים בגדול, אבל הוא לא שכח מה היה פעם: "אין לי חברים, הכוחניות שספגתי במועדונים בשילוב חוסר הפרגון הביאו אותי לאמת הזו"

גידי שמור: "לא רואה אף אחד ממטר" גידי שמור: "לא רואה אף אחד ממטר" צילום: יח"צ
מאת: נתי לוי, שלומית צברי חמישי, 21 פברואר 2013 18:33

המדור הפעם במתוכנת קצת שונה מהרגיל. הכול התחיל מהמחשבה לעריכת ראיון רגיל נוסף של שלומית צבריכותבת שירים מזרחיים ובעלת טור קבוע באתר - הפעם עם הזמר והיוצר גידי שמור שחזר לאחרונה לתודעה עם שיר חדש ובעיקר בעקבות התארחותו המתוקשרת במופע של משה פרץ. בלי תכנון השתנו התוכניות, במרכז השיחה התפתח פתאום נושא אחר שלא לשמו תוכנן הראיון אך שגרם לרגשות לצוף ולגרום לנו להבין, ע"פ מה שתקראו בהמשך, שזו תמצית הקריירה של שמור: שר על אמת.

צברי ושמור נזכרו איך לפני כמעט עשרים שנה שיתפו פעולה יחד בשיר מיוחד שיצרו להנצחת החייל צחי דאלי ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון הראשונה. "בזמנו האזנתי לתכנית של יוסי סיאס, שבה משפחתו של צחי דאלי, החייל שנהרג בלבנון, רוצה להנציח אותו בשיר" נזכר גידי שמור בסיפור המעניין, "תוך זמן קצר. פניתי אל שלומית ויחד יצרנו את השיר לזכרו".

שלומית צברי נזכרה: "בשנים 94-96 פנו אליי כמה זמרים להנצחת אנשים שונים. כתבתי לאתי לוי שיר לזכרה של אביה "אבא" על לחן טורקי, ושיר אחר שכתבתי בעבר נחקק על מצבה של אביה של בחורה שאהבה את השיר מאוד", מגוללת צברי את הקילמוטרז' הארוך בכתיבת שירי הנצחה. "כתבתי גם לזמר אלון זאדה את השיר "חבר יקר" שחיברתי לזכרו של חיים עמדי ז"ל שנהרג בפיגוע שהיה בירושלים בקו 18, ובילה איתנו לילה לפני במסיבת סינגל בתלפיות".

והשיר על צחי?
"אני כבר הייתי במוזה הזו של הכתיבה המרגשת ומיד איך שפנה אליי גידי, הסכמתי מיד וכך נולד "צחי". שיר שהצליח מאוד מבחינת הפרסום, בצעד נדיר בשבועון "לאישה" עשו כתבה על הסיפור והשיר".

 

שירים אמיתיים

כמו "צחי", הדבר שהכי מאפיין את שמור, הוא שחומרי הכתיבה אצלו נבנים על סיפורים אמיתיים שמעבירים למאזין תחושה של אמת. מצרך יקר מאוד עבור זמר ולא משנה מהו סגנונו. "למה את בוכה", "זר בעולם" שאומץ על ידי אוהדי בית"ר ירושלים, "מרקו" ועוד הם חלק משיריו השובים.

השיר "מרקו" מבוסס על סיפור אמיתי?
גידי שמור: "כן, הוא מבוסס על סיפור אמיתי, אבל השם בדוי. מסופר על בחור תמים עם לב זהב שהחברים פשוט משדלים אותו לעשן, הרסו לו את החיים הבריחו את המשפחה שלו, איבד את הכסף את כל מה שהיה לו בחיים".

בעצם כמעט לכל שיר שלך יש סיפור. שירים מדברים.
"אני אומר לך ככותבת טקסטים כשאני לוקח מכותב שיר אני חייב להתחבר למילים נפשית, ואם זה לא מתאים לי אני אומר לכותב: "סליחה, אל תיעלב" קחי למשל את המשפט: "ראיתי את הקשת בענן" זה לא נכון ולא אמיתי שאני אשיר אותו כי אני עיוור! ועוד דבר - המסר מאוד חשוב, אם זה לא מדבר אליי - אני לא לוקח ולדעתי בשונה מלכתוב הלחן יוצא מתוכך".

שלומית צברי: מה זאת אומרת שאני כותבת לא מתוכי, מעתיקה?

גידי שמור: "אני מתכוון לא אלייך ספציפית אבל כן יש כותבים שמשתמשים בספר החרוזים, בודקים מה מתחרז? תפוח-הרוח. אצלי הכול יותר רוחני".

"לא רואה אף אחד ממטר"

שמור נולד בפתח תקווה בשכונת שערייה בה מתגורר עד היום. מילדותו כבר סבל מלקות ראייה שהובילה את כתיבתו הייחודית והנוגה לאורך כל חייו. "אני סבלתי ממחלת הגלאוקומה", אומר שמור, "זו מחלת עיניים נדירה של תינוקות, אבל למרות הכול תמיד הייתי בחברה רגילה בלי כל שוני",

גידי שמור שלומית צברי

נהיית בנאדם רגיש בעקבות המחלה?
"אני ממש לא רגיש, להיפך, אני מתבדח הרבה פעמים, למשל, כשמישהו שואל אותי: 'גידי אתה סומך עלי?', אני עונה: 'בעיניים עצומות'. גם בהופעה של משה פרץ, האמרגן אומר לי, "אתה יודע גידי, הקהל פה לא משהו", אז אני אומר לו: 'אני לא רואה אף אחד ממטר'. כל המסגרות שבהן למדתי היו רגילות, אני הייתי ילד מקובל חברותית מאוד, ואפילו בין הדומיננטיים אפשר להגיד".

איך עברו עליך חיי הנישואין?
"התחתנתי פעמיים, הבאתי ילדים, ושתי הנשים שלי רואות. אני אבא מסור שמחובר לילדים שלי מאז שהם הגיעו מבית החולים, בכל חופשה אנחנו יחד".

מתי בנית על קריירת זמרה?  
"אני לא עשיתי צבא, אבל תמיד התנדבתי בבסיסים צבאיים להופיע. בשנות ה-20 שלי, בלי שום התיימרויות וכוונות מיוחדות קניתי אורגן, לא היה מתוכנן מראש, וככה הזדמן לי".

ולקחת שיעורי נגינה?
"לא, אני לא למדתי לנגן, אלא תוך כדי שמיעה. בחודשיים הראשונים כבר כתבתי לחנים ומילים, ואז כשאנשים שמעו את זה, שאלו אותי למה אני לא מוציא את זה לאור? הבנתי למעשה שהם מעודדים אותי ואפילו לוחצים עליי שאני אעשה עם זה משהו. באמצע שנת 86 יצא למעשה תקליטור בשם "זר בעולם" שרב שיריו נכתבו והולחנו על ידי, חוץ מלחן אחד, השיר "בשעות הקטנות של הלילה" שאותו כתב לי עוזי חיטמן ז"ל ועיבד לי את התקליט ברקוביץ שהיה להיט".

הושפעת ביצירות מבית אבא?
"חוץ ממוזיקה כבדה, ששמעתי בבית הכול אך בעיקר מוזיקה ישראלית. הייתי מה שנקרא "ילד עם טרנזיזטור", הטרנזיזטור היה מחובר אליי לורידים, אני מדבר על כל המצעדים ולמרות שהייתי ילד בגיל 11 עקבתי כל הזמן".

אין חברים במזרחית

גידי שמור

לאחרונה חדר גידי שמור שוב לתודעה התקשורתית בעקבות היוזמה של הזמר משה פרץ שהבין את הלך הרוח של הקהל שצמא לנוסטלגיה וכאקט של כבוד, החליט להזמין את שמור להתארח אצלו בסדרת מופעים.

מלבד היחס האוהד שקיבל משה פרץ, גידי שמור לא שכח, שלך לומר סלח לימי המועדונים הקשים מפעם, בהם כדי להעלות לבמה ולהופיע היה צריך אמרגן חזק, תאוצה ופה גדול. "אין לי חברים, לא יכול להגיד שזה מושך אותי, הקשר הוא מקצועי בלבד" מתאר שמור על יחסיו החבריים בנקודת הזמן העכשווית. "האינטרסנטיות והכוחניות שספגתי במועדונים בשילוב חוסר הפרגון הביאו אותי לאמת הזו. היום, אני מודה לבורא עולם, לא קיבלתי בחינם כלום מאף אחד עשיתי הכול בעשר אצבעות". 

משה פרץ פיזר עליו שבחים רבים: "גידי שמור הנו איש מקסים אשר למרות מגבלת הראיה שלו הצליח להביא בשמנות השמונים רוח חדשה למוסיקה המזרחית, אמן שכתב והלחין את שיריו בעצמו", אמר פרץ והוסיף: "אלו שירים עליהם גדלתי כילד ואני מתחבר מאד לסגנון שלהם ולכן היום אני שמח לעשות לו את הכבוד, לערוך לו מחווה ולהכיר את שיריו לקהל חדש וצעיר".

החיבור עם משה פרץ הוא יוצא דופן.
"משה פרץ הזמין אותי דרך ליאור הפקות v i p, הם מפיקים מופעים על במות מסתובבות והם שידכו בנינו. בהופעה שרנו יחד שני שירים שלי "יושב בבית קפה קטן" ו-"רוצה לחזור" הופענו גם בתכנית טלוויזיה "רעש מקומי" בערוץ 1. גיליתי שמשה אדם מאוד מיוחד ורגיש עם נשמה טובה כשאתה נמצא לידו אתה קולט שזה בנאדם".

מלבד פרץ, המון זמרים אחרים חידשו את שיריך.
"בשבילי זה פרגון וממש אין לי בעיה עם זה. היום זה יותר מפעם בעיניי, "זר בעולם" לדוגמא, הוא כמו יין שמשתבח עם השנים, מבחינת השמעות בכל התחנות משמיעים יותר משנות ה-80 וה-90. כולל בתכנית אירוח של ירון אילן אצלו חייבים להשמיע. אלה שחידשו הרבה משיריי הם ליאור נרקיס, אורן חן, שיר לוי, לירון רמתי, ליאור מיארה והפרויקט של רביבו".

"אף פעם לא הייתי בשיא"

כמו זמרים ותיקים אחרים גם גידי שמור חוזר לעשייה חדשה. האהדה לנוסטלגיה עם הדחיפה ממשה פרץ החזירה אותו לאולפנים, והשיר המקורי החדש שיצא ביום ראשון הוא רק ההתחלה. "הכי חשוב שלי שאהיה בריא תמיד", הוא חוזר לפרופורציות. "כמו כל אחד שרוצה להצליח ולעשות מה שהוא אוהב, גם אני רוצה להיות מושמע, עכשיו אני בודק את הים הזה שיש בו כרישים ולווייתנים גדולים מחדש ונראה לאן הדברים יובילו".

הקריירה שלך נקטעה בשיא.
"זו טעות, אני אף פעם לא הייתי בשיא, הטעות שלי הייתה שעשיתי הכול לבד: לכתוב, לשיר, להפיק ולייחצן. זמרים פנו למפיקים מקצועיים כמו ראובני, בן מוש - אבל אני לא. לא ברור לי מאילו סיבות זה קרה. שנית, התחתנתי ואז נכנסתי למערבולת הגירושין וגם זה יצר קשיים, חוץ מזה, לא אהבתי את ההופעות במועדונים הכסף היה המניע היחיד של בעלי המועדונים, הקהל שם גם לא היה משהו ואנשים לא היו ישרים ודבר חשוב נוסף ששמרתי שבת ורוב ההופעות היו בשישי לא כמו היום כמעט בכל השבוע".

החזרה נובעת בגלגל הגעגוע להופיע מול קהל?
"לא היה געגוע להופיע, היה געגוע ליצור. זה הדבר הכי כיף בעיניי כשהמוצר גמור ויש השמעות כי במה זה כיף רגעי ועובר והפרגון בחוץ טבוע לעולם. אני לא אוהב סגידה לאומנים, לא מתחבר".

הוצאת סינגל חדש אחרי הרבה זמן.
הקלטתי 2 שירים, אחד שמח שייצא בעתיד, וזה שכבר יצא - הוא חידוש לשיר השקט- "פעם מתעלמת פעם עונה". העיבודים שלהם שונים לגמרי, שיניתי את הטקסטים ובעיניי הם שירים חדשים לגמרי מבחינת חשיפה תקשורתית וכבר למדתי שלכל אחד ודבר יש תפקיד, לכן אני נעזר ביחצנית".


(השיר החדש של גידי שמור) 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם