יום ש'


06 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

10 האירועים הגדולים במוזיקה בתשע"ג

אייל גולן, אהובה עוזרי, עופר לוי, דודו טסה, משה פרץ, שרית חדד, מתן גלילוב, מרגול, מאור אדרי, זהבה בן, ישי ושיר לוי אחראים על עשרת האירועים הגדולים שקרו במוזיקה המזרחית בשנת תשע"ג

האירועים הגדולים של תשע"ג האירועים הגדולים של תשע"ג צילום: שרון רביבו
נתי לוי רביעי, 04 ספטמבר 2013 14:49

הרבה קהל צורך מוזיקה. הרבה מוזיקה (מזרחית) יצאה לאור מדי יום. שנת תשע"ג היא שנה שבה הוזזו ממקומם כמה מ"גדולי הג'אנר" על ידי צעירים שאפתניים שהצליחו בכוחות עצמם (נפלאות האינטרנט) להתמקם במשבצת המכובדת שמלאה בפוטנציאל. את האירועים הגדולים של השנה תפסו הזמרים המובילים לצד אותן תופעות הבלעדיות למזרחית (בחרנו באחת).

הסקירה השנתית שהכנו לכם הופכת את השנה החולפת לגדולה באמת, על הדרך ויתרנו על כמה גדולים אחרים אבל גם על כאלה שנחשבים כביכול ל'גדולים' אך בעצם מחופשים שלא העירו אף אחד. נשמח מאוד לשמוע בתגובות על אי הסכמות ואירועים אחרים שלא נכנסו בכתבה. רשימת 10 האירועים הגדולים:

1. אייל גולן שומר מסורת

אייל גולן

הזמר, המנחה, איש הנדל"ן, הסלבס, והאבא "הבעייתי" הוא השם החם ביותר. גם השנה. כל מדור יכול להתהדר באייטימים על גולן, הרכילות על קשריו עם גרושתו ואם ילדיו אילנית לוי, החברות המתחלפות ועד עיתוני הכלכלה על כניסתו לעולם העסקי. גולן תמיד מעניין, והמוזיקה שלו נשארת למצרך הכי מבוקש, כל הזמן. 

המסורת של אייל גולן נשמרה גם עם האלבום "הלב על השולחן" שיצא בערב פסח, ההקדמה כאן לתיאורו קצת בלבלה את גולן שהיה חייב לרצות את כולם. שיר מועדונים, שיר אמונה, שיר ראפ, שיר דיכאון, שיר ישראלי לבן וכיוצא בזה. עם כל המגבלות האלה הפך (בעצם נשאר) לאיש השנה, לנושא השיחה הכי חם, המטבע החברתי של הציבור הרחב.  

2. דודו טסה סטייל פאריד אל אטרשדודו טסה

שאתם שומעים את השם "דודו טסה", אחד מהמוזיקאים העכשוויים הטובים ביותר בישראל, בוודאי לא תשייכו אותו למזרחית, אך הדרך והתרומה בשנים האלה היא עצומה. לא ממקום של להרוויח על חשבון פופולאריות הג'אנר, אלא יותר לבחירה של מוזיקה טובה בלי להשתייך לקליקה כזו או אחרת. הסיבה הזאת מכתירה אותו בכבוד רב בתוך פאנל האירועים הגדולים של תשע"ג.

דודו טסה לא שוכח את מקומו בניצני הקריירה, אי שם כ'דוד טסה', ילד הפלא המזרחי בשכונת התקווה עם אלבום מזרחי אסלי, אחרי שהוציא בעבר אלבום בערבית (שהופעותיו נמשכות עד היום) הגיע בחלק האחרון של השנה, קאבר ענק ביחד עם המוזיקאי העולמי בורגר, לשיר של מלך המוזיקה הערבית פאריד אל אטרש "ויאכ ויאכ".

3. שרית חדד בימים של שמחה 

שרית חדד

האלבום החדש של שרית חדד "ימים של שמחה" בא אחרי ימים של שקט מכיוונה. עם שרית יש תמיד אור כוכב ששם אותה בדברים הטובים שיש לג'אנר הזה להציע. שרית חדד נשארת בתוך הטובים, הכי טובים, למרות מרוץ החיים שלה שידע שלל סגונות עד סיבוב הפרסה לבית בשנים האחרונות.

רוב המוחלט של השירים באלבום פנו לצרכן המזרחית השורשי, שירים שכיף לחזור ולשמוע שוב ושוב: "געגועים", "אהבה אין סופית", שיר הנושא 'הפאנני', "בדד" המכה, ושירי האמונה ההכרחיים בימי מלחמה כמו אלה (טוב, השמאל לא השתגע על "ברוך הבא לישראל"), משאירים אותה כזמרת האומה.

בעוד אייל גולן הפך למטבע חברתי שרית חדד עשתה אלבום (כבר מחכים לחלק ב') מגובש וטוב יותר משל גולן. הסיבה: פחות רכילות, יותר מוזיקה. טובה. 

4. עופר לוי על הפסנתר עופר לוי

עופר לוי נכנס בשנה האחרונה לאטרף של עשייה. שני אלבומים, אחד בסגנונו הנצרך יחד עם המעבד ציקי זנתי, והשני, המפתיע, עם המפיק ירון בכר, אלבום קלאסי על פסנתר שפונה לקהל חדש אשר ממנו יצאו "קישוטים עוזבים" ו-"כפתור ופרח".

השינוי המוצלח של קו המחשבה של עופר לוי, מהוצאה של אלבום אחד לכמה שנים לעבר הפגזות לכל הכיוונים - הובילו אותו להתחיל בפריחה חדשה השנה. משהו טוב עובר עליו ומרגישים את זה בהופעות בשטח, בהופעות ליליות מוצלחות במועדונים הפזורים ברחבי הארץ.

לוי הפך למעורב בכל השירים, מרמת הלחנה והכתיבה ועד העיבוד וההפקה המוזיקלית. העבודה על הפרויקט עם ירון בכר הופך אותו לאחד מהדברים המסקרנים ביותר שקרו השנה ויקרו בשנה הבאה, שווה לעקוב.

5. תופעת הגלילוב 

מתן גלילוב

בחור צעיר, עם פנים של בייבי פייס הצליח להביא את הבחורה הכי יפה בעיר. בלי להתכוון לבת זוגו הדוגמנית. גלילוב הצליח לעקוף בסיבוב טובים ומוכשרים ממנו בזכות תופעה מדהימה של המון אינטרנטי (שנשאר בחלקו וירטואלי) שרודף אחריו ומצפה למוצא פיו, סוג של אחד משלנו שהצליח. המון שכל אחד מתוכו מרגיש אבי ההצלחה, מיזם פורץ דורך של כל נותן לייק או מגיב.

בשנה הזאת נחשפתי אליו לראשונה. עד לא מזמן לא שמעתי שיר אחד שלו מתחילתו לסופו, יש טובים אך יש הרבה פחות, קשה להעריך אם אכן ההצלחה תגבר בשנים הבאות, אבל אם על אייל גולן נאמר שהפך למטבע חברתי? אז גלילוב הוא התופעה של השנה.

6. לא חשוב איך, עדיין משה פרץ 

משה פרץ

החתונה, פרשת המס או האלבום החדש, משה פרץ מעניין יותר מכל אחד מהזמרים הצעירים. הוא מעניין כאדם, מוזיקאי, וכוכב שהצלחה נדבקת אליו ולא להפך. האלבום החדש הוא הרבה יותר טוב, בוודאי מחלק מהביקורת שנכתבו עליו. שירים לכיף, לנשמה ולריקודים הם דבר מצוין לקהל, פרץ יודע בכל שיר איך לגעת ולרגש ותמיד זוכר איך לעשות שמח ("בנאדם" מתוכו הוא שיר מוטיביציוני ענק) בדרכו הייחודית.

נכון שבגלל הרף הגבוה שהציב באלבומים הקודמים - "כל המילים השמחות" יכול היה לצאת טוב יותר, אך ההגדרה של האלבום כ"הצלחה" מתאימה הרבה יותר מ"אכזבה". החתונה המדוברת מאוד של משה פרץ וירדן נותנת את החותמת לכניסתו למצעד האירועים הגדולים.

7. אהובה עוזרי, המלכה האם

אהוב עוזרי

האלבום החדש של אהובה עוזרי שיצא הוא לא ספק אחת מגולות הכותרות של השנה החולפת. עוזרי, המלכה האם היא מוזיקאית אוניברסאלית מצליחה לגשר בין מזרח למערב בצורה הטובה ביותר, והשנה זה קרה שוב. 

אלבומה "מעלי דממה" הביא שירים מקוריים שכתבה ויצרה עוזרי לזמרים רבים מהמוזיקה הישראלית שמוקירים את עליונותה: חווה אלברשטיין, אהוד בנאי, ברי סחרוף, קורין אלאל, רונה קינן, קובי אפללו, מאיה אברהם, יעל דקלבאום, דנה ברגר ועוד ועוד. עוזרי נשארה נאמנה למקור, האלבום הוא אחד הטובים שנשמעו בשנים האחרונות - הנשמה שיוצאת ממנה מצליחה לעטוף את כולם.  

8. זהבה בן ומרגול מתאחדות

זהבה בן מרגול

מרגול וזהבה בן הן מהזמרות הכי טובות שצמחו כאן במדינה אי פעם. מטרת החיבור המפתיע בין שתי הדיוות היא אחת: שילוב כוחות לעבר קאמבק גדול שיצליח להחזיר אותן למקום הראוי להן בצמרת הגבוהה. הדואט "קול העולם", אחד מתוך שמונה דואטים שונים ומטרה לסבב מופעים ברחבי הארץ, הוא חלום של מעריציה המושבעים של המוזיקה המזרחית. 

אחרי שזה קרה (הרבה בזכות עדי לאון) לשמחתנו, יהיה מעניין לראות איך קהל רוכש הכרטיסים יקבל אותן במופע הראשון במועדון הרידינג, המדד  החשוב לצורך בדיקת הצלחת השיתו"פ.

9. אב ובן שוב יחדיו

ישי לוי ושיר לוי

מה לא נכתב על הסכסוך בין ישי לוי לבנו שיר לוי שהתחיל בכלל מראיון לאחד מכלי התקשורת - ונופח הרבה מעבר למימדיו האמיתיים.

בחלק האחרון של תשע"ג הגיע הסכסוך לסיומו במופע במשותף הראשון במועדון הרדינג בנמל תל אביב ביצעו ישי ושיר להיטים גדולים: "אבא" של ישי, "יום אחד תבקשי" של שיר ורבים אחרים, הקהל שנכח הרגיש שדבר גדול קרה שם על הבמה.  

המופע הוליד דרך משותפת שצריכה להמשיך עם הוצאת אלבום דואטים בעתיד, כי פחות מכך הקהל פשוט לא ישבע. 

10. המאור של קיסריה 

מאור אדרי

ששלומי שבת, אייל גולן, קובי פרץ או ליאור נרקיס ואפילו עומר אדם הופיעו לראשונה בקיסריה והגשימו את חלומם הפרטי, לא היה אחד שלא דיבר על זה. הקיץ היה זה תורו של הזמר הצעיר מאור אדרי לעשות את זה לראשונה.

אחרי שהוציא רק אלבום אחד (השני אוטוטו כאן) הספיק לאדרי להצטרף לרשימה המכובדת שהוזכרה למעלה ולעשות מעשה שרק העתיד יוכיח אם היה בעיתוי הנכון.

אך בכל צורה שלא נתבונן, דבר אחד אי אפשר לקחת לו: האומץ והעמידה במטרה להביא אלפי אנשים למופע יחיד, מזכה אותו בהישג ענק שיישאר כזה לאורך זמן. אדרי הוא אחד מההצלחות של השנה החולפת.

(צילומים: יח"צ, אילן בשור)


ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם