יום ש'


17 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מהקסטה לדיסק: עופר לוי דרך האלבומים

חזרנו אל תחנות בחייו של עופר לוי דרך האלבומים המשמעותיים ביותר בקריירה: החל מאלבום הראשון "הקלפן", אלבום הפריצה, ההכרה הממסדית, החזרה בתשובה, הקאמבק, ועד היום. אצל עופר לוי, לכל אלבום - יש תקופה ייחודית משלו 

אלבומי עופר לוי אלבומי עופר לוי
מאת: יעקב אוחנה, נתי לוי שני, 16 יוני 2014 21:06

בימים אלו, עופר לוי מציין את יום הולדתו ה-50, וכמו יין טוב הוא מוכיח לכולנו שישנם דברים שרק הולכים ומשתבחים עם השנים. לוי עבר שינויים לא רק במראה החיצוני ובאישיות לאורך השנים אלא גם במבחינה מוזיקלית ידע לשמור מצד אחד על דבקות במוזיקה שקרויה על שמו, אך גם להשתנות בדרך שלו. כל אלבום שיצא לאוויר העולם עלה בהרבה זיעה, שלא נאמר דם, של לוי עצמו ושל כל הסובבים באולפן, מעבדים, מפיקים ומנהלים שלא ישכחו לעולם - לטוב ולרע - את העבודה לצידו.

האלבומים הראשונים

אלבומו הראשון של עופר לוי, "הקלפן", יצא לאור בשנת 1988, והוא זכה להצלחה יחסית בעיקר בקרב חובבי הז'אנר של המוסיקה הטורקית והעברית בישראל. הצלחת האלבום הובילה למספר רב של הופעות במועדוני הזמר המובילים באותה תקופה, ובתחילת 1990 יצא אלבום ההופעות הראשון של עופר לוי בשם "בהופעה חיה תפילת אדם". בהמשך אותה שנה, הוציא עופר לוי את אלבום האולפן השני שלו, "לא יכול בלעדיה", שבין להיטי ונכללו: "אהבה אמיתית" ו-"רוצה בה". אלבום זה חשף את עופר לוי למרבית חובבי הז'אנר המזרחי בישראל , והוא נמכר בקצב מטורף, אשר הוביל גם למכירות רבות של אלבומו הראשון "הקלפן", וזאת עקב ההתעניינות הרבה של חובבי הז'אנר המזרחי בזמיר החדש של ישראל.

"כוכב שנות התשעים"- אלבום הפריצה הגדולה

עם צאת אלבומו השלישי של עופר לוי בשנת 1991, אלבום ששמו הוא כמעין נבואה לעתיד לבוא: "כוכב שנות התשעים", עופר לוי מיקם את הז'אנר הטורקי-ערבי על מפת המוסיקה המזרחית בישראל. "כוכב שנות התשעים" כלל כמה מלהיטיו הגדולים ביותר של הזמר (עד היום) כגון: "יום הרווקים", "החזירי לי את בני", "מעיין הנעורים", ותוך זמן קצר, האלבום הגיע למכירות שיא של קרוב לחצי מיליון עותקים, דבר חשף את עופר לוי לכלל הציבור בישראל וזאת עקב ההתעניינות התקשורתית במי שהוגדר באותם שנים על ידי התקשורת הישראלית כ-"הנסיך של המוסיקה המזרחית בישראל". הצלחת האלבום וההתעניינות התקשורתית הרבה הובילה את לוי לקיום סיבוב הופעות במקומות שעד אז נחשבו "סגורים" בפני אמנים מזרחיים, לרבות, היכלי הסינרמה בתל אביב, אמפי קיסריה והיכל התרבות בתל אביב.

"הארץ המובטחת" - השינוי הרוחני 

לאחר שמיתג את עצמו כגדול הזמרים המזרחיים בתחילת שנות ה-90, עופר לוי פעל רבות על מנת לקבל הכרה גם מקהלים אשר אינם נמנים על חובבי הז'אנר המזרחי-טורקי-ערבי, ובסוף שנת 1994, יצא לרדיו הלהיט "הכול פתוח" אותו הוא ביצע ביחד עם לאה לופטין. הצלחת הלהיט אשר נכתב על ידי נעמי שמר ז"ל, הוביל להקלטת אלבום משותף עם לאה לופטין, אשר יצא לחנויות בשנת 1995 תחת השם: "הארץ המובטחת". שם האלבום סימל יותר מכול את השינוי הרוחני אותו עבר עופר לוי באותה תקופה. בהמשך אותה שנה, עופר לוי הכריז על חזרתו בתשובה והפיכתו לאדם דתי-חרדי, ובהתאם לכך, הוא "אימץ" לעצמו מראה חדרי אותנטי אשר כלל זקן ארוך, מגבעת וחליפות שחורות.

"ציפור השמש"– אלבום החזרה בתשובה

בשנת 1997, כשנתיים לאחר הכרזתו על חזרה בתשובה, הוציא עופר לוי את האלבום "ציפור השמש" אשר כלל 11 שירים העוסקים ברובם בהליך החזרה בתשובה. אלבום זה נחשב בעיני רבים לאחד מאלבומיו הטובים ביותר של עופר לוי, וזאת למרות שהאלבום לא זכה להצלחה מסחרית. בהקלטת האלבום הושקעו כספים רבים ומשתתפים בו עשרות נגנים, לרבות, נגני כיבור, צ'לו, בנוגוס, סקסופון ועוד.

אלבום נוסף אותו הוציא עופר לוי במהלך שנות החזרה בתשובה הוא האלבום "שמע בני מוסר אביך" אשר יצא לאור בשנת 2002, אלבום זה מבוסס על הלחנים של כל להיטי הזמר עם שינוי מהותי לתוכן הטקסט אשר הוקדש לאהבת האל.

במהלך שנות החזרה בתשובה, עופר לוי התנגד באופן נחרץ, לשיר בפני הקהל את להיטיו הגדולים מאלבומיו הקודמים. התנגדות זו הובילה בסופו של דבר להתרחקותו מאור הזרקורים ומהקהל העצום אשר ליווה אותו במהלך שנות ה-90. בנוסף, "התחרדותו" של עופר לוי במהלך אותם שנים, הובילה ליצירת "וואקום" במוסיקה המזרחית, אליו הגיחו זמרים חדשים אשר שינו לחלוטין את כללי המשחק ואת מפת המוסיקה המזרחית בישראל.

"מצייר אותך" - אלבום הקמבאק 

בתחילת 2004, חלה תפנית מעניינת במראה החרדי–אותנטי של עופר לוי, ולאחר שגילח את זקנו והסיר מעל גופו את החליפה השחורה, הוא חזר להופיע בפני קהל מעריציו כאשר לראשו מוצמד כובע קסקט במקום המגבעת. שנה לאחר מכן, בשנת 2005, הוציא עופר לוי את אלבום האולפן התשיעי שלו במספר "מצייר אותך" אותו הפיקו שי ראובני ויעקב למאי. אלבום זה נחשב בעיני רבים לאלבום המסמל את הקמאבק של עופר לוי לתודעה הציבורית, ובהקלטת האלבום לקחו חלק מטובי כותבי המילים באותם ימים: יוסי גיספן, דוד זיגמן, ארקדי דוכין ועוד. האלבום זכה להצלחה מיידית ותוך זמן קצר הוא הגיע למעמד אלבום פלטינה.

"האישה של חיי" – העתיד נשמע מצויין

לאחר הצלחת האלבום "מצייר אותך", עופר לוי המשיך להנפיק מספר סינגלים אשר זכו להצלחה רבה בתחום ההורדות לסלולר, ובשנת 2009 הוא שיחרר לרדיו את הסינגל "בדרך שבחרתי" אשר היווה את הדרך לאלבום האולפן העשירי שלו שיצא בשנת 2010 תחת שם הלהיט. הצלחת האלבום הובילה גם לסיבוב הופעות ארצי אשר החזיר את עופר לוי באופן רשמי לקדמת הבמה והמוסיקה המזרחית.

בחודש מרץ האחרון, יצא אלבומו ה-11 במספר של עופר לוי "האישה של חיי" הכולל בתוכו 17 שירים המורכבים משירים חדשים ושירים ישנים אותם הוא הקליט בשנים האחרונות. באלבום זה מופיעים גם מספר דואטים אותם מבצע עופר לוי עם אייל גולן, אריק זנתי, נתנאל פרי, יובל טייב ושלומי דיין. ואם לשפוט על פי קצב מכירות של האלבום החדש ובעיקר על פי כמות הקהל הפוקד את הופעותיו של עופר לוי בחודשים האחרונים, העשור החמישי בחייו של "המלך של המוסיקה המזרחית" עומד להיות רווי להיטים.

>> עושים כבוד: עופר לוי בן 50 - סיקור חגיגי

>> עופר לוי "בשיחה אישית" עם חגי אוזן

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם