יום ד'


03 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

היד המכוונת מאחורי הגחכת גיבורי התרבות המזרחית

מדוד לוי ועד דדי דדון: איך מנסים פעם אחר פעם לשכנע אותנו שגיבורי התרבות המזרחיים הם נחותים

מדדי דדון ועד דוד לוי. הגחכה מכוונת מדדי דדון ועד דוד לוי. הגחכה מכוונת צילום מסך, יוטיוב
ישי ויסמן ראשון, 05 יוני 2016 08:21

אחד הדברים הראשונים שעולים בגוגל כשאני מקליד את שמו של השר לשעבר והפוליטיקאי דוד לוי זו הבדיחה הבאה: דוד לוי ואשתו יוצאים לחופשה בבית הלבן אז אשתו של דוד לוי אומרת לו לשאול את ביל קלינטון למה הבית הלבן לא לבן. דוד לוי הולך לקלינטון ושואל אותו: אתה יודע שהבית הלבן לא לבן? אז קלינטון אומר לו יסאיידו. דוד לוי חוזר לאשתו ואומר לה: "זה בסדר, יסיידו".

אז מה בעצם הבדיחה מספרת לנו? על פוליטיקאי מזרחי, לא חכם במיוחד, עם מבטא מרוקאי, עילג, שאינו דובר אנגלית ולכן עושה בושות עם נשיא ארצות הברית. עכשיו תחשבו טוב, האם דוד לוי אז בשיאו בשנות ה-90 היה ראוי להנהיג את המדינה? האם דודו אהרון (שימו לב שהשם שלו מתחרז עם דדי דדון, אין פה מקריות), ראוי לפרס ישראל לתרבות? התשובה על פי החיקויים והבדיחות היא לא.


האופציה הראשונה ביו-טיוב. צפיר מחקה את דוד לוי אצל יאיר לפיד

בהגחכה המסר מופנם. הם נחותים. הם טיפשים. הם עילגים, וזו בדיוק המטרה של קובעי הטעם כותבי המערכונים בתוכניות הסאטירה השונות והבדיחות. להגחיך כדי להנמיך. כל זאת בכדי להפוך את גיבורי התרבות המזרחיים ללא רלוונטיים למיינסטרים.

חבריי הפריבלגים (שם קוד לאנשים מסודרים הן במעמדם הכלכלי והן החברתי) אומרים לי "צוחקים על כולם מה אתה שוב מתחיל בהתבכיינות הזו. הקיפוח נגמר". אז נכון, צוחקים על כולם בטלוויזיה כביכול, גם לקרן פלס היה חיקוי בארץ נהדרת ("דריה פלג ביום הראשון של הסתיו"), אבל לדריה פלג לא עשו מסע יח"צ כמו לדדי דדון ואינספור פולו-אפים באתרי האינטרנט המובילים וברדיו ובטלוויזיה ובוודאי לא בצורה מגכיחה כזו. בגלל זה אף אחד בכלל לא זוכר אותה. אבל את הזמר קוקו ושירו "פקח אני פורק סחורה, אל תיתן דו"ח, צא איתי גבר אחי גם אני מזרחי" לא שוכחים. איך ישכחו, הרי עשו קמפיין שלם עליו.

a43e55a86fa58b3b1bd318984aea517b XL
משחק המילים מכוון. דודו אהרון (צילום: אלכס שוורץ)

למה? כי יש בצחוק על הדמויות המזרחיות המרכזיות משהו נוסף, אותה הגחכה שאני מדבר עליה, שמייצרת הנמכה של הדמות האמיתית האנושית שאותה מחקים, מסר שחוזר על עצמו ודואג להנציח את הסדר הקיים. מי מוביל את התרבות והחברה הישראלית ומי לא. אותה מציאות שמכתיבי הדעה, במקרה הזה האנשים שעומדים מאחורי התוכנית ארץ נהדרת, מנסים לשמר. ואני אחזור על הטענה המרכזית. המשותף לבדיחות וחיקויי דוד לוי, דדי דדון, מומי ושיראל והזמר קוקו לדורותיהם היא שכולם מוצגים כטיפשים, עילגים, תאבי בצע ורודפי כבוד.

דמותו הנעלבת של דוד לוי בגילומו של טוביה צפיר ממסכי הטלוויזיה של שנות ה-90, לא רחוקה מדמותו הנעלבת של אסי כהן כדדי דדון בשנת 2016, כשמטיחים בדדון פעם אחר פעם במערכון ב"ארץ נהדרת" שהוא זמר של להיט אחד. וגם אחרי שהוא נעלב הוא רץ כאילו לא קרה כלום לחתונה בשביל עוד 30 אלף שקל לכיסו.

 

אם אנחנו רוצים לשאול את עצמנו איך אחרי 68 שנות קיום למדינת ישראל עדיין לא היה ראש ממשלה מזרחי, מדוע התרבות המזרחית מודרת ולא מצליחה להיכנס למרכז הקונצנזוס (כלומר לא קיימת כמעט בפרס ישראל, בשירי יום הזיכרון, בספרי הלימוד בבתי הספר ובאופן מצומצם מאוד ולא מייצג בתחנות הרדיו המרכזיות), ולמה אין מספיק נציגים מזרחים בעמדות המפתח– התשובה בין היתר נמצאת גם שם. בהנצחת הדימוי הנמוך והרדוד של גיבורי התרבות המזרחית - על ידי יצירת המשוואה הפשוטה של מה איכותי ומה לא. 

--
הכותב הינו פעיל חברתי וכתב כ-50 שירים לזמרים מזרחיים וים-תיכוניים

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם