יום ו'


05 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

חזרתו של תוף מרים לקדמת הבמה

כלי הנגינה בן ה-5,000 שנה, שמוכר בכינויו מתפילת שירת הים, חוזר אל קדמת הבמה דרך אלבומו של המתופף זהר פרסקו ששם במרכז את הכלי הקדום. איך הוא מגיע לידי ביטוי במוזיקה המזרחית?

הכלי העתיק בעולם. תוף מרים הכלי העתיק בעולם. תוף מרים
בטריבונה ראשון, 28 פברואר 2016 17:35

האם "תוף מרים", כלי נגינה עתיק יומין, עושה את הקאמבק הגדול אל לב המופעים בישראל? זהר פרסקו, מתופף בינ"ל בכיר ומייסד להקת "בוסתן אברהם" מעניק לו יחס מיוחד ושם אותו בלב מופע ייעודי ביום שישי הבא (11.3) במרכז נווה שכטר שיוקדש כולו לכלי הנגינה הקדום שעומד במרכז אלבומו הבכורה שיצא לפני מספר חודשים.

פרסקו מציג באלבומו שפה מוזיקלית ייחודית לתוף המסגרת, עם סגנון נגינה אישי המאופיין בטכניקת אצבוע מקורית ופיתוח תיווי ושפת הקשה הקרויה מַנֶגִינָה. דרכו משיב את תוף מרים אל קדמת הבמה ומציג מחדש את עושר צליליו ומבעיו.

קרדיט צילום גנגי - trio
זהר פרסקו ותוף מרים (צילום: גנגי)

במסגרת מופעו יספר פרסקו על ההיסטוריה של תוף מרים בתרבות היהודית העתיקה וידגים את צורות הנגינה והשפה המוזיקלית בדרך ייחודית. הכינוי הנודיע נלקח מתפילת "שירת הים", ומופיע בפרק ט"ו בפסוק כ' בספר שמות: "ותיקח מרים הנביאה אחות אהרון את-התוף בידה, ותצאנה כל-הנשים אחריה בתופים ובמחולות".

במוזיקה המזרחית לתוף מרים יש חלק נכבד בהרמוניה המוזיקלית במופעים כאשר השימוש בו קורה בעיקר על ידי נגן הדרבוקה שמחליף תוך כדי המופע עבור ליווי בשירים שקטים. לעיתים קורה שהזמרים בוחרים להחזיק בידם את התוף במהלך ביצועי שירים בלייב ולתת קצב נוסף.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם