יום ג'


20 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

"אם לא נשמור על מורשתינו לא נוכל להתקיים"

בניגוד למצופה חזי פניאן נולד בישראל והתחיל בשירה בעברית ורק אחר כך הפך לנסיך המקומי של המוזיקה הפרסית. הוא מאוכזב מכך שהיא לא מקבלת מספיק במה אך מעודד מתמיכת הקהל ומרגיש שגם הדור הצעיר מחפש את השורשים. פניאן שמח בחלקו, חוץ מדבר אחד שמעיב עליו. ראיון 

חזי פניאן וציון גולן חזי פניאן וציון גולן צילום: יח"צ
נתי לוי, שלומית צברי שלישי, 26 אפריל 2016 11:46

יש זמרים שמצליחים בתחומם בשקט ובלי עזרה מהתקשורת, וחזי פניאן (53) הוא הוכחה מצוינת לכך. הוא הוציא 8 אלבומים ביניהם דואטים מצליחים עם נסיך הזמר התימני ציון גולן וכיום הוא בדרך לאחד נוסף שיכלול כפי שלמדנו ממנו בראיון, דואט עם אהוד בנאי.

"אני משמר את הפולקלור והמוזיקה הפרסית כבר מעל ל-2 עשורים", אומר פניאן. "את הקריירה התחלתי מיד אחרי הצבא כאשר אלבומי הראשון היה בעברית ויצא כבר בשנת 1986 והוא כלל שיר אחד בפרסית". אותו שיר עליו מדבר פניאן הוא חידוש ללהיט הפרסי הנודע "אנר אנר" והוא למעשה השיר שפרץ את הדרך עבורו. מאז הקליט עוד 8 אלבומים כאשר השניים הראשונים כללו במרביתם שירים בעברית ובאלבום השלישי שלו הוא התרכז רק בז'אנר הפרסי, "נוצר ואקום שאני מילאתי מתוך דרישה של הקהל בארץ למוזיקה הפרסית", הוא נזכר.

יש רבים שמגדירים אותך ל"נסיך של המוזיקה הפרסית בארץ" איך זה מתבטא?
"ברגע שהוצאתי את השיר הראשון בפרסית זה הפך את לקטע המוזיקלי התרבותי והייחודי שלנו ויצר תחושת גאווה ועשה טוב לבני העדה הפרסית. בתוך זמן קצר הוזמנתי להופעות ואירועים של העדה בכל הארץ,  אפילו הופעתי בקהילות היהודיות בארה"ב, לוס אנג'לס, ניו-יורק וגם באירופה. בעקבות ההצלחה המשכתי ועשיתי עוד כמה אלבומים בפרסית כאשר במקביל ברקע כל הזמן הייתה דרישה של הקהל לעשות שירים בעברית. בשלב היותר מאוחר הקלטתי שירים בפרסית שאת רובם הלחנתי וכתבו לי את המילים".

נולדת בישראל ואתה דור שני לעדה הפרסית, איך נגלה לך כל הקסם של הסגנון המוזיקלי?
"ספגתי את זה בבית שם שמעו כל הזמן מוזיקה פרסית. אבא שלי הוא נגן כינור הייתה לו תזמורת ומכאן זה התחיל. כבר בגיל 6 התחלת לנגן על כינור המשכתי לגיטרה, לבוזוקי, וכבר בגיל 14-15 התחלתי להופיע".

אתה לא מתבאס שבארץ לא נותנים מספיק במה למוזיקת העדות ובפרט לסגנון הפרסי?
"אומרים שעם ללא עבר הוא עם ללא עתיד. כלומר אם לא נשמר את המורשת המפוארת שלנו של אבותינו ואמהותינו אנחנו לא נוכל להתקיים. כל עדה אם זו המרוקאית, התוניסאית, הפרסית והעיראקים הביאו את המוזיקה שלהם, האוכל שלהם והתרבות שלהם וזה לא קיבל מספיק במה ראויה. המגמה שלי היא בדיוק לשמר על זה".

האם צריך להקדיש למוזיקת העדות רצועה משלה בכל יום?
"עד לפני זמן לא רב לא הייתה פתיחות למוזיקה הזאת ברדיו. למשל ברשת ג' היה קריטריון שחייב להיות לפחות משפט בשפה העברית כדי להשמיע את השיר, כך שכל שיר שהוא לא בעברית ולא משנה אם זה פרסית, תימנית, גרוזינית לא הושמע. בתקופה האחרונה חל שם שינוי לטובה וכן משמיעים. במדיה אני מקבל הכי הרבה במה ברשת ג'. יש שם שדרן בשם אבנר נעים, שמפרגן לא רק לי אלא לכל מוזיקת העדות, וזה חשוב". 

זה מספק אותך?
"צריך לעשות משהו שגם ברדיו וגם בטלוויזיה ידברו על המורשת. זה צריך להיות בכל מקום ולא רק בפינות של המוזיקה המזרחית, אפילו בגלי צה"ל יש לתת במה למוזיקה הזאת ולהכניס בין השירים הלא מזרחיים גם שיר עדות ובפרט המוזיקה הפרסית שלא מקבלת מספיק במה גם להורים שלנו מגיע להינות מהמוזיקה שהם אוהבים".

האם אתה מרגיש שיש דרישה מצד הקהל הצעיר למוזיקת העדות השורשית?
"חד משמעית כן. זה בגלל שבילדות שלהם הם שמעו את אימא שרה שירים בפרסית או בתימנית ובזמן הבישולים ובאירועים היו מוזיקת עדות והיא חדרה להם לנשמה והיא חבויה להם באיזשהו מקום, שאתה משמיע להם את המקצב זה מתעורר אצלם מיד. אני רואה את זה כל הזמן באירועים שאני מופיע ויש זוגות צעירים שמחפשים לחזור למוזיקה של הבית".

 
השיר החדש בעברית

עכשיו חזרת והוצאת שיר חדש בעברית. ספר לנו על התפנית.
"זה לא שיר ראשון בעברית ולא הייתי קורה לזה תפנית", מדגיש פניאן שוב ושוב. "אני לא מזניח את השירה הפרסית אני חוזר לשיר, גם וגם. זה לא שאני משנה כיוון לגמרי וחוזר להיות זמר ישראלי וזהו, יש כל כך הרבה דרישה מהקהל למוזיקה פרסית כך שזה לא ייפסק מצידי ואני לא ירצה לאכזב את הקהל. חוץ מזה שאני מאוד מאוד אוהב ואני לא יזנח לעולם את המוזיקה הפרסית. אנחנו כאן בישראל ושפת האם שלי בעברית והגיע הזמן לתת ליכולות הווקאליות גם בעברית".

preview

הסינגל החדש שיצא לו בימים האחרונים נקרא "את החלום" והוא בדרך לאלבומו התשיעי שיכלול שירים בעברית, ואחד מהם מסקרן במיוחד שעוד לא יצא הוא דואט עם אהוד בנאי על לחן פרסי למילותיו של יואב גנאי.

למרות כל הראיון החייכני יש דבר אחד שמעיב מאוד על פניאן. בימים אלה הוא מצוי בקרב משפטי מול הזמר אהרון עמרם, מאבות הזמר התימני בישראל, שתבע אותו בבית המשפט המחוזי ב-200 אלף ש"ח על שימוש בשיר "גלבי" אותו ביצע פניאן בדואט בפרסית ובתימנית עם ציון גולן, והוא בינתיים הורד מהרשת לחלוטין.

"בסך הכל רצינו לתת ביטוי למוזיקה של שתי התרבויות ולצערי זה הגיע לבית המשפט", אומר פניאן, "אך אם אצליח להוכיח שהשיר הוא במקור תימני עממי, תהיה רעידת אדמה תרבותית ברמה בינלאומית". 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם