יום ד'


03 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

הילד והפלא: התופעה הלוהטת של שנות התשעים

המוזיקה המזרחית הותיקה אופיינה תמיד בכינויי כבוד והערכה לגדולים בתחום,לאורך עשרות שנים קמה לה שושלת גדולה ומכובדת החל ממלכים, מלכות,ועד מלכי החאפלות וילדי הפלא שהיוו את הגימיקים של אומני הזמר המזרחי.

אג'אר. מה עם הפלא? אג'אר. מה עם הפלא?
נתי לוי שבת, 07 נובמבר 2009 23:18
 

בכתבה ראשונה התמקדנו ובחרנו בבדיקה קפדנית את ילדי הפלא הבולטים שכיכבו לאורך השנים ובמיוחד בשנות ה-90 כשנות הזוהר. רוב רובם כמעט ונעלמו אך יש כאלה שעדיין פעילים אפילו שאינם ילדים. מה המצב היה אז? ומה מצבם היום? התוצאות מוצגות לפניכם

המוסיקה המזרחית וילדי הפלא הלכו יד ביד, כבר החל משנות ה-70 המוקדמות. רוב הילדים עם כישרון הנולד עוצבו כגימיק תקשורתי בכדי להפוך להצלחה שתצליח לשבות את עיני הקהל והתקשורת, ומעל הכול לספק רווחים נאים בעיקר לאמרגנים ולהוריהם.
המתכון לכך היה פשוט: לרוב ילד מתחת לגיל בר מצווה, ובאמתחתו סיפור חיים עצוב ומיוחד עם תיבול של כישרון קולי שמצליח לשבות ולגעת בקהל המורגש. בתחילת הדרך הסיפור יצר באזז תקשורתי מהיר, שמגיע לקהל הנלהב, ולתקשורת בגדול. אך כמעט באותה מהירות של פריחה, מגיע הסיפור לדעיכה ובהמשך לעמימות מוחלטת. כך קרה שרוב המוחלט של ילדי הפלא שכיכבו בעבר, היום כבר אינם תחת אור הזרוקים, או שנמצאים על אש קטנה. הסיבה לכך היא פשוטה- הילד פלא גודל ועם הגיל הפלא נעלם.


מוג'דה
מה היה? אחת מהבולטות של ילדי הפלא היא מוג'דה, שהגיעה לארץ עם אביה שהיה נגן טורקי ושהה בסבב הופעות, בפגישה ראשונית עם האמרגן אלי בנאי שהתלהב מאוד מהכישרון והרעיון המוקסם החליט לקחת חסות על מוג'דה ולהפוך למנהלה ולצאת איתה לסבב הופעות במועדוני אפופי עשן. מוג'דה רק בת 10 מצליחה בזמן קצר לרגש ולסחוף את כולם. בפריחתה יוצא סרט קצר שמספר אודותיה שמצליח מאוד. בהמשך היא מככבת בפרסומת בלתי נשכחת בבזק, ומופיעה בתור אורחת בפסטיגל.
מה המצב היום? ההצלחה החלה להיעלם עם התבגרותה, הקסם שהיה בעודה ילדה החיל לפוג לו פתאום.
מלבד כמה ניסיונות והופעות בודדות בתוכניות טלוויזיה בסוף שנות ה-90, הצלחה התעמעמה לחלוטין.
מוג'דה חוזרת לטורקיה שם מנסה את מזלה ומוציאה אלבום בטורקית, שלא מצליח באופן מרשים.
נכון לשנת 2010 למרות שמוג'דה לא בתעשייה הישראלית ,עד היום זוכרים את להיטיה ובמיוחד את הדואט המצליח "גברת מגונדרת" עם 'מיקי גבריאל'. מוג'דה היום כבר בת 31 מוכיחה שלמרות שהתהילה חולפת ההיסטוריה נשארת.


אג'אר
מה היה? כמו מוג'דה גם אג'אר הילד הטורקי בן ה-9 שהגיעה ממשפחה ענייה מטורקיה מתגלה ע"י אלי בנאי. אג'אר מוציא מספר אלבומים מוצלחים ומנפיק מתוכם להיטים גדולים, שמצליחים לתפוס את אוזנם של הקהל המשולהב במועדונים ולהיחקק אצלו עד היום. במפתיע בשיא ההצלחה שלו מפסיק אג'אר לחלוטין את כל העשייה המוסיקלית שלו וחוזר בפתאומיות לטורקיה.
מה המצב היום? שנת 2007 מוציא שני דואטים עם הזמר 'תמיר גל', ומגיע שנה שעברה להופעות בדאנס בארים הגדולים לתל-אביב שם הצליח להראות נשאר קהל חם מתקופת הזוהר.
כיום עובד אג'אר עם המעבד 'מומין ססלר' לקראת יציאת אלבום חדש שיופץ בארץ.


שריף
שריף הוא הילד פלא הבולט מכולם, הזמר היחיד שהצליח לשמור את הכישרון עד היום עם קהל רחב ונאמן שהולך אחריו כל הדרך במוסיקה המזרחית.
מה היה? באחת מהופעות הביתיות בכפר דאליית אל כרמל בצפון תופס קולו המיוחד של ילד דרוזי בן 9 שמצליח לרגש את הגיטריסט 'יהודה קיסר', הילד ששמו בתחילה היה מייקל שרוף, מתחיל להיות מופק תחתי קיסר שמשנה את שמו לשם הבמה שריף, ומבטיח ששריף יהיה הדבר הבא במוסיקה המזרחית. בתקופה קצרה מופיע שריף בכל במה של אירוע מזדמן שר להיטים בערבית ועברית, ופורץ לקדמת הבמה עם להיטו "סוכר". 'אבי גואטה' לימים אמרגנה הכול יכול של שרית חדד קובע את שריף בתור הטאלנט והזמר המוביל במשרדו,מחבר את שריף לדואט "שלום חבר" עם שרית חדד בכדי לקדמה. חדד שעדיין אנונימית לאותה עת הייתה על תקן זמרת החימום של ילד הפלא שריף.
בגיל צעיר עושה שריף כל מה שזמר יכול רק לחלום, אבל ההצלחה המהירה בקריירה מגיעה לעצירה פתאומית. שריף המחזיק רכב בלי להגיע לגיל המתאים ובלי רישיון, עושה תאונה באחת הנסיעות ובה נהרג חברו הטוב, ועל זאת נמצא שריף מורשע בבית המשפט ונכנס לכלא.
מה המצב היום? עם שחרורו מהכלא, שריף מצליח לשבור את המנטרה שעם הגיל הפלא נעלם, שריף השתחרר מהכלא, מוציא אלבום עם חומרים שכתב ויצר בכלא ומצליח להוכיח שהקהל שבדרך כלל לא ממתין לאומן, עדיין צמא ליצירותיו אע"פ ההפסקה הגדולה שעשה. בסגירת מעגל חזר שריף כמו בגיל 9 לזה שגילה אותו- יהודה קיסר, וביחד עובדים על סינגלים חדשים יחד לפני אלבום חדש בסגנון השירה שאפיין את שריף בתחילת הקריירה.


חנן
כמו שריף, גם חנן ילד הפלא(עדיין ילד בכינוי) ממשיך בעשייה כל הזמן ומתמקד בעיקר בשירי הסגנון הטורקית אליו הוא מתחבר מאז היה ילד.
מה היה? ההורים גילו אצלו את כישרון השירה והייחוד בגיל 8, והחליטו לקחת אותו להופעות במועדונים שם קיבל מחמאות ופידבקים גדולים .לילה אחר לילה הופיע חנן ילד הפלא בכל המועדונים המזרחיים.האטרקציה של הילד הפלא הטורקי לא פסחה על אף אחד באותם שנים מוצלחות שם הוא זכה לביקוש הגדול, שאיננו כיום.
מה המצב היום? חנן גדל והיום כבר אבא לארבעה ילדים, אך בכל זאת , הכינוי בדרך מוזרה ממשיך יחדיו איתו עד הזמן הזה. כאשר חנן הוא בין הבודדים שלמרות שגדלו המשיכו בצורה פעילה בסגנון המוסיקה. חנן היום הוא זמר ותיק בסגנון שירי המוסיקה הטורקית, שם מצליח לככב ולפנות לקהל נישה שמחובר אליו מאוד.
בשיחה עם חנן הוא מספר שהוא שוקד כיום על דור ההמשך שלו, שכנראה עובר בגנים: "הבן שלי הוא ילד מוכשר מאוד, ואני מתכוון להכניס אותו למוסיקה, שם אין לי ספק שיצליח מאוד. אבל לא כמו שהיה איתי אני ירחיק אותו מהכינוי של 'ילד פלא', כזה שדבק בי עד היום, למרות שאיני מעוניין בו. הבן שלי יהיה זמר מוכשר בפני עצמו", מוסיף ומסיים חנן.


ילדי הפלא 2010
מלבד רשימת ילדי הפלא בשנות ה-90 ארוכה ולא מסתיימת, לרבות הם חלק מהאומנים העכשוויים של היום, שגם הם התגלו בילדותם, אומנם פחות ברשמיות, אך בכל זאת כילדי פלא.
הזמרת 'רינת בר' נתפסה בדיוק על אותה משבצת. בר מוציאה אלבום ראשון ובו דואטים עם "אבי ביטר" ו"אבי סינוואני" בסגנון טורקי שהופכים מיד ללהיטים. בשנת 1996 מתארחת בר בתוכנית המעגל אצל 'דן שילון' ומוגדרת כ"ילדת הפלא הטורקית". גם 'רון שובל' זמר ותיק כיום בג'אנר הים-תיכוני, הוגדר לעיתים כילד פלא. כבר בגיל 14 הוציא שובל את אלבומו הראשון "נעורים" שנחל הצלחה והמשך לקריירה ותיקה ומשגשגגת עד היום.

בניגוד לתור הזהב של ילדי הפלא של שנות ה-90 ששטפו את המדינה מכל עבר. נכון להיום התופעה של ילדי הפלא כמעט ולא קיימת, ונמצאת על אש נמוכה.
אך בכל זאת מצאנו שניים בולטים מעל כולם, שמצליחים להיכנס ולככב בנעליים התובעניות.
'רונן מועדי' בן ה16-מכפר דרוזי בצפון, מצליח להזכיר בדמיון רב את שריף ולעורר אהדה מידית באזור הכפרים הערבים. מועדי,כמו שריף הוא תושב דאליית אל כרמל מזכיר בקולו את שריף ולמרות הגיל הצעיר כבר עם שני אלבומים בקנה. הראשון שבהם היה אלבום קאברים ללהיטים ערביים יצא שמועדי היה בגיל 12 בלבד . להיטו המצליח והבולט הוא "גשם על חלון ביתי" שהורד כבר בסלולר ובאינטרנט ברבבות, והגיע להספק מכובד מאוד של קרוב למיליון צפיות ביוטיוב עד כה.

עוד זאטוט מוכשר שלא ניתן לפספס אותו, גם אם אתם לא נמנים מהקהל החסידי הדתי, הוא הילד המוכשר 'מידד טסה' שמספק לראשונה הג'אנר הדתי. שם מוכרז טסה 'כגדול ילדי הפלא בכל הזמנים', טסה הספיק להופיע ולהלהיב בעודו רק בגיל 12 עם אלבום ראשון את אצטדיון טדי הגדוש ב 22,000 הצופים. הלהיט האחרון של טסה הוא "בן של מלך" שפרץ את מחסום המגזרים, תפס בצורה מרשימה אפילו בקהל החילוני הגדול. במגזר הדתי בטוחים שמידד טסה הוא הדבר הבא לעוד הרבה שנים קדימה". 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם