יום א'


11 באפריל
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

אירוח בטריבונה: משה כהן עונה על השאלות שלכם

כחלק מסדרת אירוחים בהם הגולשים הם המראיינים התארח הזמר משה כהן בפורום אירוח זמרים וענה על השאלות שהגולשים הפנו אליו. הגולשים לא פסחו על אף נושא ושאלו אותו לפשר חזרתו אחרי שנים מחוץ לקוטלי הג'אנר המזרחי, השיר החדש, ומה יש לצפות בעתיד מהזמר שהפך בשנות התשעים לאליל המועדונים המזרחיים, ממקום שגם שרית חדד, קובי פרץ וליאור נרקיס הסתכלו בהתפעלות

משה כהן עונה משה כהן עונה צילום: יח"צ
קהילת בטריבונה, עורך: נתי לוי ראשון, 18 מרץ 2012 15:37

"שיהורם גאון קרא למוסיקה המזרחית "זבל", זה כמו חץ שקיבלתי במפתח הלב"

בספק רב אם יש כאלה שלא מכירים את הזמר משה כהן, בשנות התשעים העליזות, בהם החשיפה התקשורתית לג'אנר הייתה רחוקה שנות אור מהיום, האלמנטים הקובעים היו הופעות במועדונים, תחנות רדיו פיראטיות שהשמיעו מוזיקה מזרחית והעיקר התודעה שהזמר מקבל מהרחוב ושמו בתחנה המרכזית בתל אביב. אלמנטים שתקפו גם לגדולים של היום כמו שרית חדד, קובי פרץ , ליאור נרקיס ומשיק עפיה שהיו בעבר ביחד באותם המועדונים והשאיפות.

בתחומים חשובים אלו מקומו של משה כהן היה בראש, כך זה המשיך עד שההצלחה הגדולה מהניינטיז נקטעה בתחילת שנות ה-2000 בה החליט בפתאומיות לעזוב את המוזיקה ולחזור בתשובה. לאחרונה שהגעגועים לקהל שליווה אותו זמן רב גברו על הכול, כהן החזיר עטרה ליושנה מבחינתו בהוצאת סינגל החדש והמתגלגל "רק בשבילך", שהוביל לעדנה תקשורתית מפרגנת שכללה תוכנית ספיישל אצל שדרן רדיו "לב המדינה" – אליקו.

בשביל להבין לעמוק את פשר החזרה זימנו את משה כהן להתארח אצלנו בפורום אירוח זמרים בכדי שיגיע לענות על השאלות שהגולשים הפנו אליו, אנחנו לקחנו את עיקרי הדברים המרתקים כפי שאתם המשתתפים יצרתם וערכנו אות לכתבה שמופיעה במקביל באתר בטריבונה ובמקומון "לב הנגב המופץ באזור באר שבע והדרום.

1300498983

בואו נתחיל:

מה הייתה הסיבה והשתלשלות האירועים שבגינן עזבת את המוזיקה, הלוא בשנות התשעים היית הצלחה גדולה בג'אנר המזרחי? ואיך הרגשת החזרה היום?

"ההרגשה היא טובה ביותר לחזור לבמה ולקהל המדהים הזה, אני מתרגש ברמות, הסיבה שלקח לי הרבה זמן היא בגלל שהתחתנתי הקמתי משפחה ועברתי בפתאומיות לצפון, במקביל עדיין המשכתי להופיע אך התחלתי אט אט להתקרב לדת בתהליך התחזקות שהתחיל בשמירת שבת והמשיך בקיום כל המצוות ולכן נבצר ממני להרקיד במעורב והופעתי בעיקר במגזר החרדי, בתוך כך המון זמן שחלחל בתוכי לחזור למשה כהן שהקהל שליווה אותי לאורך הקריירה כל כך זוכר. אני מאמין בסופו של דבר שהכול מהשמיים, והנה אני שמח לחזור ואני איתכם בכל הכוח".

אם נראה בקרירה המחודשת את משה הישן של פעם עם שירי נשמה חדשים? או שתילך בדרכם של קובי פרץ, ליאור נרקיס ומושיק עפיה במודרניות של היום?

"ידוע שאנחנו בתקופה שונה משנות ה-90, היום יש המון אומנים טובים שנתנו את החותם שלהם בזמר המזרחי או הים תיכוני איך שתקרא לזה. אני משה כהן מבטיח רון היקר לא לאכזב את הקהל שלי, לתת לכם את מה שאתם אוהבים.. אהבתי שהגדרת את זה 'שירי נשמה'.. ובוודאי שבחירת השירים תהיה יותר מדוקדקת כי אנחנו ב-2011 ועבדכם הנאמן לא יאכזב כמו שאף פעם לא אכזבתי.

ספר לנו על השוני שקיים בהופעות שלך מהעבר לעומת היום, ואיפה נוכל לראות אותך מופיע?

מה שונה? אוקיי אז ככה, בעבר היינו מתפשרים על נגן אחד בלבד, היום יש לי על הבמה את ההרכב הכי טוב בארץ הקונצרט הוא אחר לגמרי. הרבה רומנטיקה וקלאסיקה על הבמה, הביצועים ללהיטיי כולם מחודשים "נדרתי נדר", "סם אהבה" כולם נשמעים יפה יותר ומענגים את האוזן.

המופע החדש שלי מכיל שירים קצביים ושקטים, 'משה כהן' של היום עושה הרבה חתונות ואירועים בשילוב של שיריי הישנים והחדשים כמו "רק בשבילך", בנוסף הכנסתי לרפרטואר שלי מעט שירים מזמרים אחרים. תוכל להתעדכן לגבי הופעות בעמוד הפייסבוק הרשמי שלי ("משה כהן- העמוד הרשמי") בהם ההפקה מתעסקת.

למה בעצם חזרת בשאלה שאפילו עד כדי כך אתה מוכן לשיר בשבת ולחלל את שם ה'... אתה יודע אפשר לשיר ולשמח גם בתור דתי, כמו לדוגמא עופר לוי ויניב בן משיח!

לגביי הביטוי הזה 'חזרה בשאלה' זה ביטוי שהמציאו אותו, אני אוהב את הקדוש ברוך הוא כמו שתמיד אהבתי אני לא יודע למה החלטת שאני יחלל שבת?? אתה יודע התגעגעתי אליכם בטירוף זה לא פשוט לזמר להתנתק מהקהל שאוהב אותו , היה לי תמיד את הדחף לחזור לשמח ולרגש כמו שאני יודע. אתם (הקהל) זה כל החיים של הזמר בלעדיכם אנחנו האמנים כלום בלשון המעטה.

1300528073

השיר הים- תיכוני שהוצאת הוא בסדר, אבל אתה יודע מה מעריצי משה כהן האמיתיים רוצים! וזה לשמוע שיר של משה כהן דיכאון 2011, השאלה שלי מאוד פשוטה: האם נזכה לשמוע את משה כהן של שנת 2011 מוציא שיר דיכאון ?

"קודם אני חושב שהשיר שלי מצוין הוא קיבל תודעה חזקה בתקשורת ואין יותר טוב מזה. לגבי שאלתך, איך אפשר בלי שירי נשמה?! אני יכול לספר שבימים אלה אני וההפקה בחורים חומרים משובחים ש'יפילו אתכם מהרגליים'

מה הייתה התגובה שלך כששמעת את הדברים החריפים שאמר יהורם גאון על המוזיקה המזרחית?

"האמת שהופתעתי ממנו. כידוע לך יהורם גאון הוא הזמר הראשון אולי בארץ שנתן תודעה לשירים כמו 'קזבלן' 'רוזה רוזה'- שירים עם טעם מזרחי מאוד. שהוא קרא למוסיקה המזרחית "זבל", זה כמו חץ שקיבלתי במפתח הלב. אני מקווה שהוא יחזור בעצמו כי אני מעריץ את פועלו של יהורם גאון כזמר וכשחקן וחבל מאוד שזה הגיע לממדים כאלה" .

אחרי הסינגל החדש שהוצאת, מתי ייצא אלבום הקאמבק שלך, ספר עליו..

"כל האלבום מתוכנן לצאת עד סוף השנה, כל חודשיים שלושה ייצא סינגל חדש, אחרי "רק בשבילך" בעוד שלושה שבועות ייצא סינגל נוסף שלי. את האלבום יכתבו יוצרים מהשורה הראשונה כמו ישי ויסמן, אחי התמלילן ירון כהן שמוכשר בטירוף, ערן לוי וקובי קלימון שהוא התמיר צור' שלנו ואחראי על העיבודים וניהול ההפקה מוזיקלית של התקליט ושל כל ההופעות. התקליט ייצא בהוצאת חברת התקליטים "יובל לין ונינה הפקות" שמפיקה כבר למעלה מעשרים שנה וכיום מתרכזים רק בקאמבק שלי, מבטיח שיהיה חומרים מכל הסוגים , גם שירי נשמה גם שירים שמחים אבל רוב החומר יהיה מיינסטרים עכשווי ".

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם