יום ה'


25 בפבואר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

נתי לוי: "אני מרגיש בשיא הבשלות בשירה"

הזמר נתי לוי גאה מאוד ששמר באלבומו החדש שיצא בחודש שעבר על צביונו המיוחד כמו שכולם מכירים: "אני קורא לו אלבום בטעם של פעם. עם כל הכבוד לצעירים אנחנו שונים". לוי גם מדבר על היחסים הרעועים עם אחיו ישי לוי ("זו המצאה תקשורתית"), על הפסקת שיתוף פעולה עם הפרטנר פיני חדד ("זהו, מיציתי") ומכריז שאינו מעוניין בקיסריה ("אלה אולמי קיסריה, הופעה בחתונה עושה לי טוב"). ראיון בגובה העיניים עם שלומית צברי

נתי לוי. "לא בא לו על אולמי קיסירה" נתי לוי. "לא בא לו על אולמי קיסירה" צילום: יח"צ
שלומית צברי שלישי, 17 ינואר 2012 17:01

אלבומו הבכורה של נתי לוי "שלום נערתי" יצא בשנת 1987, באלבום הופיעו להיטים רבים כמו "סוכר", פרא אדם" ועוד שקיבעו את נתי לוי כמביא רוח חדשה לג'אנר המזרחי ולאחד המצליחים ביותר. במשך השנים שאחרי הוציא לוי אלבומים נוספים, שמהם בעיקר זכורים לדור הצעיר הדואטים עם הפרטנר פיני חדד "צמא לאהבה", "ילדה רעה" ואחרים.

בשנים האחרונות הפוקוס נמצא לרוב על הדור האמנים הצעיר, ובד בבד אצל לוי, הייתה מן הפסקה בה מיעט במוזיקה עד השנה, כאשר הוא חזר בכוחות מחודשים ועם אלבום חדש ("נוסע") שמאפיין אותו שירתו יותר מכל לקראת השקתו בהופעה במועדון הרידניג 3 (בתא' 2.8).

נתי לוי בגובה העיניים

9 שנים עברו מאז יציאת אלבום הסולו האחרון, מגיע לך "מזל טוב".
"לפני חודש יצא לי אלבום חדש ה-13 במספר. האלבום הזה שמר על צביונו של נתי לוי כמו שכולם מכירים, פה אני יותר בוגר, פראי, נטול ייעוץ, שר מהלב ומוציא מהפה בצורה המשכנעת ביותר, פותח לוי את הראיון. "אני מרגיש בשיא הבשלות של השירה, הייתי שותף בכתיבה וההלחנה וכל החומרים תצייני שומרים על נתי המוכר לכולם. אני עושה את מה שאני יודע לעשות ולשם אני הולך. מקבל המון מחמאות מעל למה שציפיתי למרות שפחדתי בהתחלה, אני לא אשקר, אך עם כל הכבוד לצעירים, הם לא אני ואני לא הם".

כמה זמן עבדת על האלבום ומה מיוחד בו?
"האלבום נוצר במהלך 4 השנים האחרונות. אני קורא לו "אלבום בטעם של פעם". רובו אני כתבתי והלחנתי לצד עוד כותבים, מוטי בן-דוד, ועוד אחד מראש העין שכתב לי שיר יפה מאוד שנקרא "שביל לבן", הוא למעשה גם יפתח לי את סיבוב ההופעות על הבמה - זו הוכחה לכל אלה שחושבים שאני אוהב רק את עצמי ולא לוקח מאחרים.

בנוסף יש שתי רצועות של גרסאות כיסוי, אחד שיר שאני מאוד מאוד אוהב הוא "ללכת שבי אחרייך", אני מרגיש שזה אחד הביצועים הכי טובים שלי בכל הקריירה. השני הוא של עוזי חיטמן ז"ל "אלוקים שלי רציתי שתדע"- שיר שגדלתי עליו".

"שהבית הופך לגהנום כדאי שכל אחד ילך יפנה לדרכו"

לא כולם יודעים אבל יש את נתי שלפני החזרה בתשובה, מתי התחזקת?
"לפני 17 שנה כמעט. את יודעת תמיד שואלים אותי איזו בעיה חוויתית גרמה לך לעשות את השינוי הזה? אז שכולם ידעו, אף פעם לא הייתה בעיה, היה טוב אבל משעמם מידי, רוטינה כזו לא מעניינת זו תחושה של ריקנות. תחושה שיש הכול אבל אין בעצם כלום, כולם חושבים שהם יחיו עוד 200 שנה, אבל הם טועים".

נתי לוי

היית נשוי, למה בעצם בחרת לפרק את החבילה?
"יש דברים בחיים שלא בוחרים, הם לוקחים אותך לכל מיני מקומות שאי-אפשר לא ללכת. כשהבית הופך לגהנום, למקום לא נעים, מכובד יותר שכל אחד יפנה לדרכו. כולם עושים מגירושין טררם אחד גדול ואני לא מבין על מה ולמה".

אני חושבת שאפשר גם לנסות ולמחול, זו גדולת האדם, לפרק אפשר בקלות.
"את צודקת, יש בזה משהו, אבל לאישה יש כוחות יותר מגבר ועל זה אומרים "חוכמת נשים בנתה ביתה". יש הרבה נשים שמנסות להיות גברים, הורסות את הבית ומתחרטות אחר-כך. נכון, לא תמיד האישה אשמה וברוב המקרים לאישה יש כוחות. את זה אמר אלוקים לא אני".

"לא בא לי על אולמי קיסריה"

בוא נדבר על קיסריה.
"אמרתי את זה זה לא פעם ולא פעמיים: זה לא קיסריה -זה אולמי קיסריה, חסר שם רק הקייטרינג. זה ממש לא מעניין אותי כרגע אולי אם הקהל ילחץ אותי לקיר אני אעשה הופעה שם. אם אני מופיע עם בחתונה עם הלהקה שלי, עם הגברה ונותן הופעה מכובדת, זה עושה לי טוב על הלב. שנה שעברה במיוחד הנושא הזה קיסריה היה לעוס ולא אמין".

זמרים רבים חושבים שקיסריה היא כמו הוכחה.
אנחנו חונכנו וגדלנו על זוהר. אני התגליתי על תפר הזמן של זהר ארגוב שנפטר ז"ל לבין אבנר גדסי. זמר צריך להיות זמר, בכל מקום ובכל מצב. אני מוחה על קיסריה מה אני לא נחשב, אם אני לא מופיע שם? אני מופיע, ותודה לקהל הצעיר ולבורא עולם, יש פרנסה. לא בעיה להביא 5,000 אנשים, אני יכול גם 6,000 אמנם מבוגרים יותר מהדור שלי,כן? אני אומר את זה בציניות כמובן".

הפרויקט "שניים חאוויג'" שהפיק הדר בן ציון הצליח מאוד. מאיפה זה בא?
"הדר בן ציון הוא חבר טוב. תמיד אני הוא ועוד כמה זמרים קבועים היינו מכאזנים גת ביחד, כל הפאנל הזה של חיים משה, סגיב כהן, דקלון וציון גולן הדר הגה את הרעיון למשהו מקורי משלו שעוד לא היה, אני מיד אמרתי שזה טוב, וככה התחלנו, זה התגלגל, השתתפתי ועזרתי במה שיכולתי ויצא פרויקט נפלא

אתה מופיע בתדירות?
"מופיעים זו לא שאלה, זה תמיד עולה ויורד במיוחד שהשוק עצמו כרגע בנחיתה. אבל בסדר.. אני גם בהתחלה ועד היום, לא אהבתי להופיע בכל יום. אני אוהב להתרגש מחדש, אבל שוב, בגדול יש עבודה תודה לאל".

מי המנטור שלך בעולם המוזקיה?
"זוהר he is the only one, הוא היה ונשאר. יש כל מיני חוצפנים שאומרים בגלל שהוא מת הוא לא היה משהו. זוהר הוא לא רק זמר, הוא המציא סגנון שירה ומוסיקה ולא הספיק למצות את עצמו. רק 6 שנים של קריירה - והוא הפך את כל הז'אנר הים-תיכוני, כל מי שבא אחריו ינק ממנו, וזו כפיות טובה לשמה...אבל נמחל להם".

עם יד על הלב, יש חברים בג'אנר?
"האמת לא כל אחד יגיד לך את מה שאני אומר, אבל קשה למצוא חברים טובים. העולם הזה מלא בתחרותיות, צביעות, חיוכים לא אמיתיים של פורים. לפי דעתי קשה למצוא חברים טובים בתחום המוסיקה. חבר טוב זה פיני חדד".

ואלה מהפרויקט "שניים חוואיג"?
הם חברים גם אבל יותר לעבודה, אני מלא כבוד לכל אחד מהם. אלירן צור מאוד קרוב אליי, הוא גדל על שיריי, אני מאוד אוהב אותו. הוא צעיר ממני בשנים, ולפי הגדרתו אני כמו אבא בשבילו. יש בנינו הפרשי גילאים, אבל אני אוהב אותו הוא ילד טוב וזמר טוב בעיניי".

נתי לוי  וישי לוי

תמונה רחוקה. נתי וישי לוי על במה (ארכיון בטריבונה)

הזכרת את פיני חדד, למה נעצר שיתוף הפעולה הפורה?
"לא עצרנו. זה היה תהליך ספונטני לגמרי, אנחנו לא היינו צמד זה התגלגל שיצרנו כמה להיטים יחד, אבל הרגשתי שמיצינו את העניין, אני סוליסט מצעירותי. גם לקהל נמאס וגם לי, כעת כל אחד בדרכו שלו, הוא פתח סולו ואני בשלי. בלי קשר לכלום היינו ונשארנו חברים. אנשים עושים רק מה שה' מזמן להם.אני חזרתי לטבע שלי- סוליסט מהמקורות ומהשורש".

ומה עם אחיך ישי אתם עדיין מסוכסכים?
"הכל אצלנו בסדר, על איזה סכסוך את מדברת? זו המצאה תקשורתית. בכל משפחה יש חילוקי דעות אבל להפוך את זה לסכסוכים או ליחסים לא טובים? זה לא נכון. יש לי אפילו דואט "ללכת יד ביד" שעשיתי איתו. המצב נכון לעכשיו שכל אחד בעולם שלו, מלבד זה הוא לא גר לידי, וזהו. החיים ממשיכים".

ועם אחיינך שיר לוי?
"אני חושב ששיר זמר מצוין, יש לו עתיד גדול לקריירה מצליחה. אני מאחל ומקווה בשבילו שיגשים את כל חלומותיו, כי מגיע לו".

--
מראיינת: שלומית צברי, עריכה: נתי לוי.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם