יום ג'


02 במרץ
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

פרשנות: הדברים שלא קראתם במכתב של אייל גולן

התיק נגד אייל גולן נסגר אך המלחמה על תדמיתו השוקעת עדיין שרירה וקיימת: האם באמת שופכים את דמו, והאם גישת הציבור והתקשורת לעניינו היא לגיטימית והוגנת? 

המכתב של גולן. פרשנות  המכתב של גולן. פרשנות צילום: יח"צ
משה אלון חמישי, 06 פברואר 2014 18:25

לאור מה שעבר (ועדיין עובר) עליו לאחרונה, החליט הזמר אייל גולן לפרסם מכתב אישי לתקשורת. בראש ובראשונה יש לשים לב כי לא מדובר בתגובה שבה ניתן להתעמת עם הזמר או להקשות עליו, כמו במסיבת עיתונאים למשל, אלא במכתב פתוח שהופץ, ובאפשרות להגיב ב'טוקבקים' וכד' בלבד. כאן ננסה לבחון את דבריו של הזמר כדי לבדוק כיצד המכתב משפיע על תדמיתו. 

תדמיתו השוקעת של הזמר הלאומי

במכתבו מנסה אייל גולן להתחבר לקהל מעריציו ולציבור הרחב תוך שהוא מנסה לשכנע שהוא אינו אשם במאום. הוא מציג נתונים יבשים מחקירתו בכל הנוגע לעדויות שקר של נערות שחזרו בהן, והוא מציג את המקורבים אליו ככאלו שמשכו אותו למצב שבו הוא מואשם בהאשמות שווא. למרות שהוא מדבר על הצער שנגרם לו בשלושת החודשים האחרונים ועל המצב הקשה בגלל הפרשה, קשה לפתח אמפתיה למצבו של הזמר המפורסם. זאת מאחר ונראה כי תדמיתו נפגעת עוד יותר בגלל זריקת האשמה על אחרים ובגלל היקלעות למצב שידע שהוא יכול להיקלע אליו בתור אדם מפורסם שכמעט כל צעד שלו זוכה להתייחסות.

אייל גולן כותל
נלחם על תדמיתו. אייל גולן בכותל (צילום: אינסטגרם הפרטי)

לבוא ולהגיד שהוא מצטער על הסבל שאמו, ילדיו והוא עצמו חווים, זה לבוא ולהגיד שלא הייתה לו מספיק חוכמה לחשוב מראש על תוצאותיהם של מפגשים עם נערות שונות (דבר שקרה לפי מה שמסופר בתקשורת וע"י המשטרה). גם כשאומר אייל שהוא לא ביצע מעשה שלא יכבד גבר או אישה בישראל, נראה שהדבר ייפול על אוזניים ערלות של רבים שלא יוכלו להימנע מלדמיין את הקורה בינו לבין צעירות נלהבות ומלאות הערצה בחדר סגור ומבודד.

אז האם האמור בחלק זה של המכתב יכול לעזור לאייל? נראה כי אלו שאוהבים את גולן כמעריצים נלהבים ימשיכו להגיד שמדובר בהאשמות נגד זמר מזרחי, והדבר לא ישנה את רמת אהבתם אליו. מצד שני, אלו שגם כך חיכו לאייל בפינה, כמו שאומרים, ישמחו לשמוח לאיד ולעשות את הכול על מנת להציג את התנהגותו הנלוזה ברבים. אך כדאי לחשוב גם על צעדיהם האפשריים של מוסדות ממשלתיים, של גופים שיש להם רצון להציג ממלכתיות, ושל הורים שעדיין רוצים להקפיד על חינוכם של ילדיהם. כל אלו יקשו על גולן ולא יקבלו את מכתב התדמית כדבר שחותם את הפרשה. כאן יכולה להגיע פגיעה בהזמנות להופעות בגלל שמו הטוב שנשחק ובשל כך שהוא לא יכול להוות דוגמא אישית.

בין ראיות שחסרות ובין תביעה למוסריות

כאמור, במכתבו מקפיד אייל גולן להציג את נושא עדויות השקר. אך חשוב מאוד לזהות את הקשר בין חוסר ראיות מספיקות בעניין הפרשה לבין מוסר וכבוד שרבים מצפים מדמות מפורסמת להציג. קל מאוד לטעון ששופכים את דמו של מישהו, אך קשה מאוד להזדהות עם כך כשאותו אדם כותב שמדובר במקרה אחד בלבד שבו מצטייר כאילו כמעט כפו עליו מפגש מיני עם קטינה.

אדם צריך להיות מודע לרמת הפרסום שלו ולזכור שתמיד מחכים המון פיתויים אסורים בקריירה ארוכה ומוצלחת. זה אולי יפה לשמוע שאייל מתכוון להתרכז בעשייה מוסיקלית (שבה אין מחלוקת לגבי כישרונו ויכולותיו), אך זה לא יכול להעלים דברים שנשמעים כמו תירוצים. הכוונה היא להסברים שמציגים את אנשי אמונו כסוררים שלא ניתן אלא לפטרם בגלל אחריותם לפיתויים ולהדלפות.

אייל גולן
(צילום: בטריבונה)

גם ההשתפכות המרגשת שבה גולן אומר שרק רצה אבא לצדו, היא כזו שאינה יכולה לעמוד במבחן האמינות. זאת מאחר ושליטה עצמית של אדם בוגר הייתה גורמת לנקיטת צעדים נגד אב שמשפיע על בנו לרעה. בין אם מדובר על התנתקות מסוימת מאב שיכול להרוס קריירה ובין אם מדובר על העמדתו במקום בכל פעם שהוא מציע רעיון לא מקובל, הרי שאייל יכול היה לעשות יותר למרות רצונו בדמות אב בחיים.

לכן נראה גולן אינו יכול לזעוק ששופכים את דמו. הרי כל בר דעת ברחוב הישראלי כבר בטוח שדברים לא מקובלים ולא מכובדים אכן קרו. כך, גם אם מדובר בעדויות שקר בחקירת המשטרה, הרי שמוסריותו של הזמר נעלמה לה הן בשל הקשר למפגשים עם הצעירות, והן בגלל הצטדקותו, חיפוש תירוצים שונים, הטלת אחריות על אחרים והתנהגות כאילו עולם כמנהגו נוהג.

"כל אדם שעובר זורק עלי לבנה" – האמנם?

גולן גם מציין את המקרה הלא נעים שבו עבר בשדה התעופה כשחזר מחו"ל. אין ספק שאף אחד לא אוהב להיקלע לענייני מכס, ודי ברור שאפשר גם לחשוב שמישהו פשוט החליט להתלבש על גולן בתקופה לא טובה ולמרר לו את החיים עוד יותר. אולי מדובר באינרציה של המצב השלילי שאליו נקלע הזמר, ואולי זו פשוט בדיקה מחייבת בהתאם להוראות, אך עדיין היה אייל צריך לנהוג בשלוות נפש ולהבין שאין הוא יכול להוסיף עוד שמן למדורה שגם כך בוערת בעקבות הפרשה.

נראה כי המצב רחוק מאוד מלהיות כזה שבו כולם באמת רודפים אותו והוא תלוי בכיכר העיר כשכל אחד זורק עליו לבנה בזמן המעבר לידו. אייל צריך לזכור שאל מול עיתונאים שעושים את עבודתם (אולי לעתים באמת בלהיטות יתר), נכתבים להם המון 'טוקבקים' חיוביים ומחממי לב שהוא יכול רק להתענג עליהם. לראיה, אפשר גם להתייחס למסיבה שנערות רבות ארגנו לו מיד ביום שבו השתחרר ממעצר הבית. כך שלא כל הציבור נגדו, ולא נראה שמישהו מארגן לו לינץ' באיזשהו מקום.

לסיכום, אפשר להגיד בביטחון שתדמיתו של אייל ניזוקה, ושהיא לא תשתפר פלאים (אם בכלל) לאחר המכתב הפתוח שפרסם. אולי רק פנייה כנה לציבור מעריציו ולציבור הישראלי יכולה להחזיר לא מעט אהדה לאדם שמודה בטעויותיו.

*הכתוב הינו טור דעה

>> צפו: אייל גולן בפסטיבל הנשים באילת

>> הדעה ההפוכה: ההתנפלות על אייל גולן ברוטאלית

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם