יום ד'


10 באוגוסט
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

ג'ו עמר ז"ל: הזמר המזרחי שהתחיל הכול

חוזרים לעסוק במוסיקה: במלאת חמש שנים לפטירתו של ג'ו עמר, זמר, פזמונאי, מלחין, חזן ופייטן, יצאנו למסע מוסיקאלי מרתק בעקבות דמותו של אחד מחלוצי המוסיקה המזרחית בישראל!

חלוץ הזמר המזרחי. ג'ו עמר ז"ל חלוץ הזמר המזרחי. ג'ו עמר ז"ל צילום: מתוך ויקפדיה
יעקב אוחנה, בטריבונה רביעי, 06 אוגוסט 2014 14:32

אם תרצו, סיפור חייו של ג'ו עמר, יכול לשמש גם כסיפורה של המוסיקה המזרחית בישראל, סיפור המתחיל בקשיי קליטה בישראל "הלבנה" של סוף שנות ה-50, ממשיך בפעילות מוסיקאלית עשירה ובמאבק עיקש להכרה בסגנון המוסיקה המזרחי ומסתיים בהותרת חותם מוסיקאלי על דור שלם וחדש של יוצרים, פזמונאים וזמרים.

הזמר המזרחי הראשון שלא היסס להביע את דעותיו בין שיריו

ג'ו (יוסף) עמר נולד במרוקו בשנת 1930 וכבר בגיל צעיר הוא החל להקליט שירים בשפה המרוקאית. לישראל הוא הגיע בקיץ של שנת 1956, כאשר מאחוריו מספר אלבומים ולהיטים אשר הפכו אותו לדמות מוכרת בקרב עולי מרוקו. אך למרות ניסיונו המוסיקאלי העשיר, ג'ו עמר "נתקל" בלא מעט קשיי קליטה במהלך שנותיו הראשונות בישראל, ובימיו הראשוניים בארץ הקודש הוא נאלץ לוותר על קריירת הזמרה והחל לעבוד כמורה לפרנסתו. בתחילת 1959, כשלוש שנים לאחר עלייתו ארצה הוא זכה להקליט את "ישמח משה", שירו הראשון בארץ הקודש.

בהמשך שנת 1959, הקליט ג'ו עמר את המילים לשיר "לשכת עבודה" (הלכתי ללשכת העבודה, אמר לי מאיפה אתה? אמרתי לו ממרוקו, אמר לי תצא מפה"), ובכך הפך לזמר המזרחי הראשון המעז להשמיע בשיריו את מחאתו כנגד אפליית המזרחים בכלל ויוצאי מרוקו בפרט בישראל "הלבנה" של סוף שנות ה-50.

>> בקרו בנגן הלהיטים של ג'ו עמר

בתחילת דרכו המוסיקאלית בישראל, ג'ו עמר הקליט את שיריו באמצעות קול ישראל, ורק בהמשך הוא התחבר לחברת ההקלטות "קוליפון" אשר הייתה חלוצת הקלטות של המוסיקה המזרחית באותם שנים, ובין יתר אמניה נמנו שמות כגון: אריס סאן ולהקת צלילי העוד.

מישראל הקטנה לעולם הגדול

מסוף שנות ה-50 ועד סוף שנות ה-60, הקליט ג'ו עמר מספר רב של תקליטי 45 (תקליטים שכללו 4 רצועות מוסיקאליות בלבד) ועוד מספר רב של אריכי נגן (ככה קראו פעם לאלבומים), כאשר בין להיטיו הבולטים נמנו שירים כגון: "שיר השיכור", "שלום לבן דודי", "האסיר", והלהיט הנצחי "ברצלונה". לאורך כל הקריירה המוסיקאלית של ג'ו עמר בישראל במהלך אותו עשור (שנות ה-60 של המאה הקודמת), יצירותיו נעו בין צלילי הפיוט לבין צלילי הקצב אשר אפיינו את המוסיקה הפופולארית באותם שנים, ולצד שירים קליטים ופופיים הוא הקליט גם לא מעט יצירות מוסיקאליות שנמשכו לעיתים כחצי שעה ואף יותר כמיטב השירים הערביים הקלאסיים. לצד כל אלו, כיום ישנם לא מעט אספנים המחזיקים בהקלטות נדירות של ג'ו עמר במסגרת מנגינות תפילה או שירים במרוקאית אשר הוקלטו בחפלות ואירועים משפחתיים באותם שנים.

באמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת, לאחר שהמוסיקה המזרחית בישראל החלה לקבל את הכרתה (בעיקר מהקהל הרחב), ולאחר שהמלך של המוסיקה המזרחית באותם שנים (זהר ארגוב), ביצע חידוש לשיר "ברצלונה", החליט ג'ו עמר לנסות את מזלו בשנית בישראל, ואף תרם את קולו לגינג'ל הבחירות של מפלגת ש"ס בשיר "אשורה שירה לכבוד התורה" בשנת 1986.

לאחר מספר חודשים בישראל, בהן אף ניסה להקים בישראל בית ספר לחזנות, ג'ו עמר החליט לחזור לארצות הברית, ורק לאחר מות אישתו ריימונד בשנת 2,000 הוא חזר לישראל והחל לעסוק בתיעוד חיוו במסגרת סרט תיעודי וכתיבת ביוגרפיה.

החותם המוסיקאלי כאן בשביל לנצח!

אף על פי שהקריירה המוסיקאלית של ג'ו עמר בישראל ארכה מספר שנים בלבד, החותם המוסיקאלי אותו הוא הותיר על המוסיקה הפופולארית בישראל בכלל ועל המוסיקה המזרחית בפרט, היא רבה ונצחית. לאורך כל שנות פריצתה של המוסיקה המזרחית בישראל, מיטב זמרי הז'אנר המזרחי הקפידו לבצע חידושים לשיריו וללהיטיו, ובין יתר האמנים המובילים אשר הושפעו משירתו האלילית של ג'ו עמר תוכלו למצוא את זהר ארגוב, ישי לוי, אייל גולן ועוד רבים וטובים.

ג'ו עמר נפטר בארצות הברית ב-26 ביוני 2009, והובא לקבורה בישראל. שיריו וקולו החד פעמי ילוו אותנו לעד.

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם