יום ג'


30 בנובמבר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

עוזי חיטמן מרד בחזון האשכנזי וניצח

בחודש שעבר מלאו עשור למותו של עוזי חיטמן ז"ל - המוזיקאי הדגול שהעז לשבור את הגטו וגרם לסיוט הנורא ביותר של אדריכלי הציונות, שהתגשם לנגד עיניהם: הם רצו חברה אירופאית-חילונית שהלאום, הקיבוץ והמערביות שולטים אך יוצרים כמו חיטמן העזו לחלום ואף להגשים בעטם חברה יהודית שהמסורת, השכונה והמזרח התיכון דוברים מגרונה. אשר גרינר בטור אישי על חלוץ המוזיקה המזרחית 

עוזי חיטמן ז"ל. פתח את השער למזרחית עוזי חיטמן ז"ל. פתח את השער למזרחית
אשר גרינר, קפה גיברלטר רביעי, 12 נובמבר 2014 20:23

לעילוי נשמת חלוץ המוזיקה המזרחית עוזי חיטמן, לכבוד יום השנה העשירי למותו ביום ב' חשוון תשס"ה

בחודש שעבר, עבר יום השנה העשירי למותו של עוזי חיטמן בשקט מופתי. מעטים מדי מזכירים את האיש היחודי הזה, שתרומתו להתפתחותה ולהצלחתה של המוזיקה המזרחית היתה מכרעת. שקט וצנוע היה, וגם כעת זכרו לא נשמע. דמותו יכולה וצריכה לשמש בימינו אלה סמל לפתיחות של המוזיקה המזרחית, לקשר שלה אל המערבי ואל הערבי גם יחד, לקבלה ולהכלה שלה. שהרי חיטמן היה בין הראשונים שזיהה את הפוטנציאל האדיר שלה לחצות קהלים בחברה הישראלית, על שלל מגזריה ואזרחיה.

חיטמן, לא רבים זוכרים, היה המלחין היחיד בשנות השבעים והשמונים שכתב גם לאמני פופ "מערבי" (יזהר כהן, אבי טולדנו, בועז שרעבי, סקסטה, יגאל בשן והרשימה עוד ארוכה) וגם לזמרים "מזרחיים". הוא כתב והלחין מוזיקה מזרחית וים-תיכונית בעידן הגטו התרבותי שקדם לזהר ארגוב, ויש לו חלק מכריע כמעט כמו אביהו מדינה בפריצה של המוזיקה המזרחית למיינסטרים הישראלי (בין-השאר, הוא כתב שני אלבומים לשימי תבורי ואף נלחם על השמעתו ברדיו). לאחר הפריצה הגדולה של המוזיקה המזרחית כתב כמובן לזוהר ארגוב ("עד מתי אלוהיי״, "מרלן", "כמו שיכור", "בלילה" ועוד) ובנוסף לחיים משה, ישי לוי, מרגלית צנעני, איציק קלה, שלומי שבת וליאור נרקיס ועוד רבים (אכן, חלק מכובד מן השירים שתרם להם היו פזמונים שלו ללחנים שהוקלטו במקור ביוונית).

דמותו מסמלת בעיניי את כל מה שיפה בזהות המסורתית – בן לאם חילונית ולאב חזן, שכתב ושר בכל הסגנונות מבלי לבחול באף אחד, מסיבה פוליטית, דתית, אתנית, חברתית או מעמדית. ובזכות אהבת האדם, הרגש והצליל העצומה שלו זכה לכבוד האולטימטיבי מבחינתי: ליצור ניגון חסידי שמושר בבתי-כנסת בכל העולם עד היום – "אדון עולם" (הישג משמעותי הרבה יותר מפרס מפעל החיים שקיבל מאקו"ם או הבולים שהוקדשו לזכרו). אחד האלבומים האחרונים שהקליט, "אשא עיני" יצא כארבע שנים לאחר מותו, ומכיל ביצועים שלו למזמורים יהודיים בלחנים שונים (כמה של קרליבך, כמה עממיים, וגם מספר לחנים פרי עטו). בחייו האישיים שמר מסורת ואף הגדיר עצמו כ"מאמין בן מאמין".

נולד בט"ז סיון, תשי"ב (9.6.1952) בגבעת שמואל לאברהם וחנה חיטמן, ניצולי שואה. שמו עוזי ניתן לו על שם סבא-רבא שלו, עזריאל. בהיותו בן שש עברה משפחתו לרמת-גן, בה התגורר חיטמן רוב חייו. אביו, שלמד במדרשת חזנים בוורשה אצל החזן הנודע משה קוסביצקי, שימש כשליח ציבור בבית הכנסת השכונתי. למרות זאת, שלח את עוזי הילד לבתי ספר חילוניים, ולצד תקליטי חזנות רבים, דאג לרכוש תקליטי פופ (הביטלס והרולינג סטונס אך גם אנריקו מסיאס, קוני פרנסיס, חוזליטו ועוד) ואף תקליטים של זמרי אופרה נודעים (מריו לנצה, יוסף שמידט, בנימין לדז'ילי). אך ההשפעה הגדולה ביותר באה מבית הכנסת, שאת ספסליו נהג עוזי הילד לפקוד ולהקשיב "בהתרגשות יתרה" (כדבריו) לאביו העומד ושר לפני התיבה. כל אלה היוו ביחד את מקורות ההשפעה המוסיקליים והתרבותיים של חיטמן: תפילות ומזמורים יהודיים, שירי פופ מארה"ב, אנגליה, איטליה וצרפת ולצדם שירים בעלי גוון שלימים יכונה כאן "מזרחי".

למי שמעוניינים להווכח בתרומתו העצומה של חיטמן לז'אנר המזרחי, מומלץ להתחיל בפרוייקט המחווה המכובד שזכה לו לפני כשלוש שנים – עבודה עברית: שרים עוזי חיטמן. די במבט חטוף על רשימת השירים הארוכה עליהם הוא חתום כדי להבין שמדובר בין מייסדי הז'אנר, ובמיוחד מתסכלת העובדה שרוב האנשים אינם יודעים כלל שמדובר בשירים שלו. מבצעים גדולים מהעבר ומההווה התאספו יחד כדי לכבד את חיטמן, וישנן כמה גרסאות נהדרות לשירים שכתב וביצע בקריירה המפוארת שלו. בין גרסאות הכיסוי לשירי הילדים שכתב המופיעות באלבום, אהוב עלי במיוחד הביצוע המרגש והחד פעמי של נתי לוי ל"רציתי שתדע" (אלוקים שלי). אני חייב להודות שבתחילה הייתי ספקן כי השיר הוא פיסה ענקית מילדותי, והוא יצירת מופת, בסטנדרטים של שירי ילדים ובכלל. אבל הקאבר מתרומם הרבה מעבר למקור, ונתי לוי אפילו נשמע כאילו הוא עושה זאת ללא מאמץ. מדובר בלא פחות מחפלה פוסט-מודרנית (פוסט מסורתית?) בה נתי לוי שר כמו פייטן, והדרבוקה חוגגת לצד גיטרות והפקת פופ-רוק מלאת פאתוס וקיטש, וזה לא נשמע מגוחך אלא אותנטי (לצורך השוואה הקשיבו לגרסא המסומפלת והמקושקת של הדג נחש לשיר).

וכבר מהצלילים הראשונים אני מבין שאני אוהב את זה כי חיטמן מסמל בעיניי דבר חשוב נוסף – את הסיוט הנורא ביותר של אדריכלי הציונות, שהתגשם לנגד עיניהם. הם רצו חברה אירופאית-חילונית שהלאום, הקיבוץ והמערביות במרכזה (לא אומר זאת בלעז מפאת רגשות הציבור אלא רק אפנה לפוסט החשוב והנפלא של אלי ברקת על מוזיקת מחאה מזרחית: "הופה הופה הופה – אנחנו פה לא באירופה"), אך יוצרים כמו חיטמן העזו לחלום ואף להגשים בעטם חברה יהודית שהמסורת, השכונה והמזרח התיכון דוברים מגרונה. הם חלמו על "שלום לילדי כל העולם" שראו לנגד עיניהם – ולא רק לאלו שתאמו את התמונה הציונית הקלאסית. ואין אנו בני חורין להיבטל ממלאכת הגשמת חזונם.

-- 

הכתוב הינו טור דעה

>> פורסם במקור באתר "קפה גיברלטר"

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם